Articles on Mental Health

2024

Üksildus: levinud probleem noorte seas 

Üksildus on eraldatuse ja teistest inimestest ning sotsiaalsest suhtlusest eemal olemise tunne, ka siis kui ümber on palju inimesi ja inimene ei ole tegelikult üksi. Üksildus võib tekkida kui sotsiaalne suhtlus ei vasta ootustele ega vajadustele ning tekibki üksinda olemise tunne. Teismeliste ja noorte täiskasvanute seas on üksildus kasvav probleem, mis mõjutab vaimset tervist ja üldist heaolu.

Kui koged sageli üksildustunnet, tea et sa ei ole üksi ja ainus: tänapäeva kiirelt muutuvas ja arenevas maailmas tunnevad end paljud noored üksi. Samuti võivad varasemad head suhted muutuda kardinaalselt näiteks eriarvamuste, poliitilise olukorra või sotsiaalse pinge tõttu. COVID-19 pandeemia muutis olukorra veel hullemaks. Piirangud ja sotsiaalne distants eakaaslastest hoidis noori nende tavapärastest seltskondlikest tegevustest eemal. Harvardi ülikooli uuring näitas, et 61% noortest täiskasvanutest tundis end pandeemia ajal üksikuna. Üksildust mõjutavad ka sotsiaalmeedia ja internet. Kuigi need aitavad inimestel suhelda, näitavad uuringud, et nende liigne kasutamine võib põhjustada üksildust ja depressiooni. Sotsiaalmeedia seab sageli ebarealistlikud ootused ja võrdlused, mistõttu tunnevad inimesed end veelgi rohkem eraldatuna. Pennsylvania ülikooli uuring näitas, et sotsiaalmeedia kasutamise piiramine 30 minutiga päevas vähendab üksildust ja depressiooni.

Noored on üksilduse suhtes eriti haavatavad erinevate elumuutuste tõttu, nagu ülikoolis õppima asumine või tööle minek ja need muudatused võivad häirida noorte tavapäraseid  sotsiaalseid suhted. Samuti võib teismeeas üksilduse tunne suureneda tulenevalt eneseleidmise faasist ja ebakindluse tunne tuttavates suhtlusringkondades.

Kui tunned üksildust, on oluline, et sa seda ei ignoreeriks, sest sellel on tõsine mõju nii vaimsele kui ka füüsilisele tervisele. Pikaajaline üksilduse tunne võib põhjustada tõsiseid vaimse tervise probleeme, nagu depressioon, ärevus ja isegi enesetapumõtted. 2018. Aasta uuringute kokkuvõte näitas, et üksildus suurendab varajase surma riski 26%. See võib põhjustada ka füüsilisi terviseprobleeme, nagu südamehaigused, nõrgenenud immuunsüsteem ja unehäired. Chicago ülikooli uuring näitas, et üksildastel inimestel on kõrgem stressihormooni kortisooli tase, mis võib põhjustada kõrget vererõhku ja muid terviseprobleeme.

Üksildus võib mõjutada ka kooli- ja töötulemusi. On ka leitud, et noores kes tunnevad end üksildasena, on sageli keskendumisraskusi ja motivatsioonipuudus, ja see võib mõjutada haridust ja karjäärivalikuid. Üksildus on tõsine ja laialt levinud probleem, millel on palju põhjuseid ja raskeid tagajärgi. Üksildustundega tuleb tegeleda. Seda tuleb alati tõsiselt võtta.

with the support of