Articles on Mental Health

2024

Eneseleidmine ja selle mõju vaimsele tervisele

Tänapäeva ühiskonnas seisavad paljud noored silmitsi väljakutsega leida oma tee. Eneseleidmine, mis tähendab enda mõistmist ja aktsepteerimist, on otsustava tähtsusega etapp, mida sageli iseloomustavad ebakindlus ja muutused. Maailmas, kus domineerivad väljakujunenud ühiskondlikud normid ja ootused, tunnevad paljud teismelised end ebamugavalt ja ebakindlana.

Üks peamisi probleeme on surve nendele normidele vastamiseks, mis sunnib noori sageli teesklema, et nad on keegi, kes nad ei ole. Sellel võivad olla sügavad psühholoogilised tagajärjed. Uuringud näitavad, et teismelistel, kes tunnevad end suhtlusringkonnas suheldes ebamugavalt, on suurem risk depressiooni, kroonilise stressi ja ärevuse tekkeks. Nad kogevad sageli eraldatuse ja võõrandumise tunnet, mis viib enesehinnangu vähenemiseni.

Veelgi teravamalt mõjutab see kõik LGBTQ2+ ja vähemusgruppidesse kuuluvaid noori, sest nad seisavad sageli silmitsi täiendava survega oma tegelikku identiteeti varjata, kuna kardavad grupist väljaheitmist või diskrimineerimist. See pidev surve võib oluliselt mõjutada vaimset tervist. Uuringud näitavad, et sellesse sihtrühma kuuluvatel teismelistel on suurem risk enesetapumõteteks, sest nad tunnevad sageli vajadust varjata oma tõelist olemust, et neid aktsepteeritaks.

Tänapäeva ühiskond pakub väga palju võimalusi eneseteostuseks ja mitmeid eluviise või stiile, mis võivad lihtsalt olla noortele üle jõu käivad. Liiga paljude ja mitmete valikute arv võib mõnikord põhjustada segadust ja stressi, sest nii öelda „õige“ otsuse langetamine on keeruline.  

Uuringud rõhutavad ka toetava suhtluse olulisust ja kõikide inimeste võrdset aktsepteerimist ning kohtlemist. Sellele on kaasa aidanud noortele suunatud tugiprogrammid. Seal pakutakse võimalust suhelda sarnaselt mõtlevate inimestega ja leida tuge. Sellised programmid mitte ainult ei edenda vaimset tervist, vaid suurendavad ka sotsiaalset kaasatust  ja üldist heaolu. 

Kui sul on samuti raskusi oma tõelise mina leidmisega, pea meeles, et see on täiesti normaalne kui sa ei tea mida sa tahad või kelleks saada tahad. Eneseleidmise periood on teekond ja samuti on see normaalne, kui sinu huvid ja sõprussuhted selle ajal muutuvad. Kõige tähtsam on olla enda vastu aus ja ümbritseda end keskkonnaga, kus tunned end aktsepteerituna ja toetatuna. 

Kokkuvõtlikult võib öelda, et eneseleidmise periood on iga teismelise elus kriitiline aeg. Sel ajal on oluline olla enda vastu aus ja ära karda oma tõelisi huvisid ning tundeid avaldada. Ainult nii saad muutuda eneseteadlikumaks, tõsta oma enesehinnangut ja toetada oma vaimset tervist.

with the support of