Articles on Mental Health

2024

Vaikuse murdmine: räägime vaimse tervise häbimärgistamisest 

Vaimse tervise mures, nagu kurbus või ärevus, on noorte seas üsna tavalised. Paljud noored aga ei räägi oma probleemidest, sest kardavad hukkamõist või seda, et neid ei võeta tõsiselt. Need hirmud muudavad noorte mures veel hullemaks. On oluline mõista ja tegeleda häbimärgistamise vastu võitlemisega, et aidata noortel end paremini tunda.

Aga mida häbimärgistamine üldse tähendab?

Häbimärgistamine ehk stigma on see, kui inimestel on millegi suhtes negatiivne hoiak või uskumus. Vaimse tervisega seoses on kolme tüüpi häbimärgistamist:

  • Avalik häbimärgistamine on see, kui ühiskond mõistab hukka või diskrimineerib vaimse tervise probleemidega inimesi.

  • Iseenda häbimärgistamine on see, kui vaimse tervise probleemidega inimesed usuvad nende kohta öeldud negatiivseid asju.

  • Tajutav häbimärgistamine on see, kui inimene arvab, et teda koheldakse teisiti või halvustatakse tema vaimse tervise probleemide pärast.

Häbimärgistamine võib takistada noortel abi saamist. Noortel tekib justkui arvamus, et peaksid kõigega üksi hakkama saama ja see põhjustab tõsisemaid probleeme, nagu üksindustunne ja eraldatus. Vajaliku abi ja toe puudumine võib halvendada eneses ka soovi oma vaimse tervise muredega tegeleda. 

Häbimärgistamist aitab vähendada see, kui räägid oma sõpradega avatult vaimsest tervisest. Kui teised näevad sind sellest avatult rääkimas, tunnevad nad julgustust sama teha, mis aitab kaasa sellele, et vaimsest tervisest, muredest ja probleemidest rääkimine muutub normaalseks. Vaimsest tervisest rääkimiseks peab kindlasti olema toetav ja turvaline keskkond.

Lisaks saad häbimärgistamise vastu võidelda sellele viidates. Näiteks kui keegi häbimärgistab kas kirjalikult või suuliselt teisi inimesi või olukordi, saad selgitada, et see on kahjulik. Samuti   propageerides paremaid vaimse tervise teenuseid koolides ja kogukondades. Kui keegi jagab sulle oma vaimse tervisega seotud infot ja tundeid, proovi olla mõistev ja toetav. Ära halvusta teisi nende kogemusi ja tunnete pärast, vaid ütle aitäh, et sind usaldati.

Kokkuvõtteks võib öelda, et vaimse tervise häbimärgistamise vähendamine on kogu ühiskonna jaoks ülioluline. Luues toetava keskkonna, kus sina ja teised saavad avameelselt oma tunnetest rääkida, saavad lõpuks kõik sellest kasu. Sellise toetava keskkonna loomisele saad ka sina kaasa aidata olles eeskujuks ja käsitledes igapäevastes vestlustes vaimse tervise teemasid. See aitab veelgi kaasa maailmale, kus vaimse tervise abi ja teenused on kättesaadavamad ning inimesi ei häbimärgistata.

with the support of